Végvári Zsolt kutatói lapja
A kutatási témához kapcsolódóan megjelent publikációim

A LED-ek alkalmazásának lehetőségei a Magyar Honvédségben

Katonai Logisztika 23. évf. 1. szám (2015)

Napjaink vitathatatlanul legkorszerűbb fényforrásai a LED-ek. Egyre több területen szorítják ki a hagyományos elektromos világítóeszközöket. Katonai alkalmazásuknak is számos előnye van. A LED-ek katonai vonatkozású felhasználásának aktualitást ad a valamennyi NATO tagállam által ratifikált, a chicagói NATO csúcsértekezleten megfogalmazott, energiahatékonyságról szóló nyilatkozat. Ennek alapján a 2015-ben hazánkban megrendezésre kerülő CAPABLE LOGISTICIAN (CL15) logisztikai és szabványosítási gyakorlaton „Smart Energy” néven, első ízben önálló logisztikai egységet (MILU – Multinational Integrated Logistic Unit) alkotva vonulnak fel a korszerű energetikai megoldások, köztük a LED-es fénytechnikai eszközök.

A teljes cikk

A Smart Energy koncepció és eszközei
a CL15 logisztikai gyakorlaton 1-2. rész

Haditechnika 49. évf. 6. szám (2015)

Haditechnika 50. évf. 2. szám (2016)

A 2015-ben Magyarországon, a várpalotai lőtéren megrendezett Capable Logistician 2015 gyakorlat számos újdonsággal büszkélkedhetett a korábbi katonai logisztikai gyakorlatokhoz képest. Ezek egyike volt, hogy önálló alegységként ténykedett a korszerű eszközöket felvonultató "Smart Energy" csoport. Az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások felhasználása és a környezetvédelem jegyében működő alegység sikeres működése igazolta, hogy az újszerű megoldások alkalmasak a katonai használatra. Ennek alapján a 2015-ben hazánkban megrendezésre kerülő CAPABLE LOGISTICIAN (CL15) logisztikai és szabványosítási gyakorlaton „Smart Energy” néven, első ízben önálló logisztikai egységet (MILU – Multinational Integrated Logistic Unit) alkotva vonulnak fel a korszerű energetikai megoldások, köztük a LED-es fénytechnikai eszközök.

A cikk 1. része A cikk 2. része

A megújuló villamos-energiaforrások felhasználásának lehetőségei harctéri körülmények között

Hadmérnök 11. évf. 1. szám (2016)

Napjainkban a megújuló energiaforrások használata a civil szférában már nem számít újdonságnak. Bár arányuk a hagyományos fosszilis energiahordozókhoz képest jelenleg még nem számottevő, várhatóan rövid- és hosszútávon is nőni fog a hasznosítás mértéke. Gazdasági érdekektől vezérelve, és részben a társadalmi elvárásoknak való megfelelési kényszer miatt a megújuló energiaforrásokat hasznosító technológiák fokozatosan megjelennek a védelmi szférában is, de a tényleges műveleti területen történő alkalmazásukra még kevés példa van. Annak érdekében, hogy a fegyveres erők a béke elhelyezési körleteiktől távolabb is ki tudják használni ezeket a tiszta és lényegében kimeríthetetlen forrásokat, részletesen meg kell vizsgálni őket. Mely fajták kellően mobilisak a műveleti területen történő felhasználáshoz, milyen előnyöket kínálnak, és mik az alkalmazásuk korlátai.

A teljes cikk

Akkumulátorok a gyalogos lövészkatonák felszerelésében,
a fejlesztés lehetséges irányai

Műszaki Katonai Közlöny 26. évf. 2. szám (2016)

Az akkumulátorok nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a gyalogos katonák haditechnikai eszközeinek villamos áramellátása területén. Mivel a jövőben várhatóan nőni fog a harctéren alkalmazott villamos eszközök száma, fontos ismerni, hogy melyek a technológia korlátai és milyen lehetőségek vannak a fejlesztésre.

A teljes cikk

A hibrid villamos energiaellátó rendszerek vezérlésének terepi megvalósítása

Hadmérnök 11. évf. 4. szám (2016)

Napjainkban a katonai táborok működése elképzelhetetlen a villamos áram nélkül. Ezt mostanáig szinte kizárólag fosszilis üzemanyagok elégetésével biztosították, ami nemcsak költséges és környezetszennyező, de az ellátás biztosítása is nagyon kockázatos. A hagyományos és a megújuló energiaforrásokra épülő technológiák kombinációját jelentő hibrid rendszerek ötvözik a generátorok megbízhatóságát a megújuló források olcsóságával és tisztaságával, de csak abban az esetben, ha a rendszert alkotó elemek vezérlése képes minden pillanatban optimalizálni a működést. Mivel a katonai hibrid berendezéseknek a legzordabb terepi körülmények között is megbízhatóan ki kell szolgálni a fogyasztókat, a vezérlést végző rendszerelemekkel szemben is rendkívül szigorúak az elvárások. Természetesen az eltérő tervezési elvek miatt számos módon lehetséges a vezérlés terepi kivitelű megvalósítása.

A teljes cikk

Az újszerű harctéri villamosenergetikai megoldások kutatásának szükségessége és a fejlesztési lehetőségek összevetése

Honvédségi Szemle 145. évf. 1. szám (2017)

Minden modern hadsereg alkalmazhatóságának egyik fő feltétele, hogy a területek megtartására alkalmas lövészkatonák, illetve a lövész-kisalegységek milyen képességekkel rendelkeznek. E képességek kibővítése és kiterjesztése továbbra is egyike a legfontosabb fejlesztési céloknak, a fejlesztések egyik fő iránya pedig az egyre növekvő villamosenergia-igény biztosítása, hogy a lövészkatonák a felszerelésük részeit képező különböző elektronikai eszközöket folyamatosan használhassák. Tanulmányában a szerző elsősorban a lövész fegyvernem ilyen igényeivel foglalkozik, és bemutatja a lehetséges fejlesztési irányokat.

A teljes cikk

Harctéri villamosenergia-ellátás - Új energetikai megoldások kutatásának szükségessége és a fejlesztési lehetőségek összevetése

Katonai Logisztika 26. évf. 2. szám (2016)

A korszerű hadseregek képesség-bővítésének egyik központi kérdése a villamosenergia harctéri biztosítása. Egy lézeres célmegjelölő, éjszakai irányzék vagy GPS is egészen új lehetőségeket biztosít a harcoló lövészalakulatok részére. A harcjárművekben alapfelszerelés a rádió, a GPS, a felderítő- és tűzvezető-berendezés, az improvizált robbanóeszközök (IED2) elleni zavaróberendezés. A harcjárművek aktív védelmi rendszereinek kulcseleme a jelentős villamosenergiaigényű radar. A legújabb aktív álcázó rendszerek ugyancsak jelentős villamos-fogyasztók. Tábori elhelyezési körülmények között is fontos tényező a villamosáram megléte. Az említett felszerelések egyik legfontosabb közös jellemzője, hogy villamosárammal működnek. Ennek biztosítása érdekében szükségszerű a villamosberendezések fogyasztásának csökkentése, a villamosenergia-tároló berendezések energiasűrűségének növelése, a villamosenergia-termelő eszközök hatékonyságának javítása, illetve új villamosenergia-források (pl. napelemek) bevezetése, illetve az energiamenedzsment és az adminisztratív szabályozás.

A teljes cikk

Elektromágneses úton gyorsított lövedékek a tüzérség eszköztárában – A Bae Systems EM railgun-ja 1-2. rész

Haditechnika 51. évf. 1-2. szám (2017)

A tüzérség több, mint fél évezrede a szárazföldi haderő egyik meghatározó fegyverneme. A hagyományos tűzeszközök fejlődése azonban megtorpanni látszik a II. világháborút követően. Az elektronikus tűzvezető rendszerek jelentősen növelték a tüzérségi csapások pontosságát, de a hagyományos lövedékekkel elért lőtávolság tekintetében nincs számottevő változás az elmúlt időszakban. Elképzelhető, hogy a kémiai robbanás energiájával indított lövedékek elérték a fejlődésük csúcspontját és egy teljesen új technológiára van szükség a továbblépéshez. Erre a problémára kínálnak egy lehetséges megoldást az elektromágneses úton gyorsított lövedékek. Az első működő eszköz nemrégiben lépett ki a laboratóriumból és az USA haditengerészete megkezdte a végső próbákat.

A cikk 1. része A cikk 2. része

A katonai aggregátor fejlesztés és gyártás történeti áttekintése – különös tekintettel a villamos forgógépek magyarországi gyártására 1927-1954 között

Katonai Logisztika 26. évf. különszám (2016)

A cikk bemutatja a korai katonai aggregátorok kialakulását, a kapcsolódó technológiákat, illetve azok legfőbb jellemzőit. Tárgyalásra kerül a katonai aggregátorok magyarországi gyártása, az igény megfogalmazódásától, a tömeggyártásig, illetve a létrehozott eszközök alkalmazásáig, elsősorban a villamos forgógépek szempontjából vizsgálva a folyamatokat.

A teljes cikk

Energiahatékonyság a Magyar Honvédség béke időszaki működésében

Társszerző: Király László

Hadtudomány 27. évf. 3-4. szám (2017)

Az energiabiztonság és az energiahatékonyság olyan kifejezések, amelyeket igen gyakran hallhatunk a híradásokban. Az energiabiztonság jobbára csak a biztonságpolitikai elemzésekben kap szerepet, de az energiahatékonyság egy olyan dolog, amellyel az élet szinte valamennyi területén találkozhatunk és többnyire annak javításáról van szó. Az már közel sem ennyire nyilvánvaló, hogy a kettõ szorosan összefügg. Az energiabiztonsággal kapcsolatban elkerülhetetlen, hogy említésre kerüljön a védelmi szféra szerepe, de az még kevésbé ismert, hogy az energiahatékonyság a honvédelem számára is egyre fontosabb, elsõsorban védelemgazdasági kérdés, amellyel foglalkozni kell a korszerû haderõ építésekor.

A teljes cikk

A Harckocsik védelmének fejlődése a páncélelhárítás fejlődésének tükrében és az aktív védelmi rendszerek (APS) megjelenése 1-2. rész

Haditechnika 52. évf. 3-4. szám (2018)

A harckocsik elsődleges célpontjai az ellenséges gyalogságnak, tüzérségnek, légierőnek, valamint az ellenséges harckocsiknak is. A harckocsik védelmére manapság már nem elég a puszta acél. Mivel a harckocsik egyik fő erénye a mozgékonyság, a páncélvastagság növelése nem lehetséges egy határon túl – a katonai fejlesztésnek új utakat kell keresnie. Mivel léteznek olyan páncéltörő eszközök, amelyek szinte bármilyen vastag homogén páncélt képesek átütni, logikus lépés az olyan eszközök létrehozása, amelyek meggátolják az ellenséges lövedékeket abban, hogy elérjék a páncéltestet. Erre szolgáltak korábban a passzív előtétek és a reaktív páncélzatok, de mára már ezek sem jelentenek kielégítő védelmet. A védelem következő lépése az aktív ellentevékenységet végző eszközöké, az aktív védelmi rendszereké (APS).

A cikk 1. része A cikk 2. része

A hidrogén üzemanyagcellák katonai célú felhasználásának lehetőségei

Társszerző: Ocskay István

Haditechnika 53. évf. 2. szám (2019)

A hidrogénüzemű PEM cella egy olyan technológia, amelyben Magyarország számára is jelentős alkalmazói és fejlesztési potenciál rejtőzik. A haditechnikában történő felhasználása olyan eszközöket eredményezhet, amelyek bizonyos egyedülálló tulajdonságaik által jelentős műveleti előnyt biztosíthatnak az alkalmazó katonai egységek számára. Az MTA Természettudományi Kutatóközpontjának Anyag- és Környezetkémiai Intézet révén Magyarország önállóan is sikerre vihet bizonyos részkutatásokat vagy létrehozhat magas műszaki színvonalú haditechnikai eszközöket.

A teljes cikk

Kilopower - villamos erőmű a Marson 1-2. rész

Haditechnika 53. évf. 2-3. szám (2019)

2014-ben Barack Obama elnök jelentette be, hogy a NASA a Hold-expedíciók felújítása helyett, inkább a Marsra történő utazás előkészítésére fordítja erőforrásait. Ez számtalan olyan új kihívást jelentett a mérnökök számára, amelyek gyökeresen új technológiákat kívánnak. A probléma nagyságrendjét jól érzékelteti, hogy míg a közepes Föld – Hold távolság kb. 400 000 km, addig a Mars nagyjából 26 havonta kerül földközelbe, ami 80 millió km-t jelent. Vagyis a Mars a legjobb esetben is 200-szor messzebb van, mint a Hold. Komoly kockázatot jelent a hosszú út során a kozmikus sugárzás, majd a Mars légkörében történő landolás. Egyebek mellett sokáig megoldatlan volt az űrhajó, illetve később a kolónia elektromos energiával történő ellátása is. A nehézségek miatt a tervezett indulás időpontját többször is elhalasztották, jelenleg a 2030-as vagy még inkább a 2033-as időpont tűnik valószínűnek, de egy új technika miatt talán az elektromos áramra már nem lesz gondjuk a leendő Mars-utazóknak.

A cikk 1. része A cikk 2. része

A szuperkondenzátorok és katonai alkalmazhatóságuk

Haditechnika 53. évf. 5. szám (2019)

A villamos energetikai berendezéseknek számos olyan fajtája van, amelyeket csak a szakmai körök ismernek. Ezek egyike a szuperkondenzátor, amely a képességeit tekintve igen érdekes eszköz. Több paraméterét tekintve is egyedinek tekinthető, így néhány különleges berendezésben elkerülhetetlen az alkalmazása. A villamosság térnyerésével a katonai eszközök között is több olyan lesz, ahol jelenleg nincs alternatívája a felhasználásának. Érdemes tehát egy kicsit jobban megismerni.

A teljes cikk

A hidrogén lehetséges honvédelmi (katonai) alkalmazása

Haditechnika 55. évf. 1. szám (2021)

2020. április 27-én az Innovációs és Technológiai Minisztérium védnökségével megalakult a Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform (NHTP). Az alapító tagok egyike a Magyar Honvédség Modernizációs Intézete. A szervezethez csatlakozó tagok mindegyike elkészítette a saját hidrogénnel kapcsolatos céljait, elképzeléseit. A tanulmány a Modernizációs Intézet által készített koncepció alapján készült.

A teljes cikk